Çantanın Tarihi

Tarih: 15.04.2023 03:05
Çantanın Tarihi
Çanta, kişisel eşyalarımızı yanımızda taşımamızı kolaylaştıran bir araçtır. Geçmişten günümüze gelene kadar hem şekil, hem boyut olarak birçok değişime uğramıştır.

Eskiden kadınlar tarafından daha çok kullanılan çantalar, günümüzde erkeklerin de olmazsa olmazı haline gelmektedir.Çantanın tarihçesi, Orta Asya’ya kadar uzanmaktadır. Orta Asya Türkleri dokuma çanta alanında kendilerini geliştirmişlerdir. Urartular, Sümerler ve Mısırlılara ait hiyerogliflerde çanta figürü bulunmaktadır. Sümer tanrısı Anunnaki çizimlerindeki çanta dikkat çekici ilginç bir unsur olarak karşımıza çıkar.  Ayrıca Sümerler’e ait olduğu bilinen heykellerde de (Şanlıurfa-Göbeklitepe’de bulunan) çanta detayı yer almaktadır.

Türklerin tarihi kaynaklardan elde edilen bilgilere göre çantaları, kılıf, heybe, torba, zembil gibi çeşitli farklı isimlerde kullanmıştır. Aynı zamanda başlangıcı 1453’e dayanan saraciyede, (Deri, muşamba vb. yapılan bavul, çanta, cüzdan, kemer vb. ürün) Osmanlı zamanından beri Türklerin çanta üretiminde önemli rol oynadığını gösterir. Cumhuriyet ile birlikte batı tarzının etkisinde kalınmış, bu durum çanta üretimine yansımıştır. Gelişen teknoloji çanta modellerinin çeşitliliğinin artmasını sağlamıştır. Özellikle tekstil sanayinin hızla gelişmesi ile çanta sektörünün kapsamını arttırmıştır.

19. yüzyıl sonlarına doğru çanta insanlar tarafından modern biçimiyle kullanılmaya başlanmıştır.

2. Dünya savaşı sonrasında ise, çanta kullanımı bir gereklilikten çok kıyafeti tamamlayan bir aksesuar olarak görülmüştür. 19. Yüzyılda elde taşınan valizlerden ilham alınarak, erkeklerin kullandığı el çantaları üretilmeye başlanmıştır. 1920’li yıllarda bazı markaların fermuar kullanmaya başlaması çanta üretiminde çığır açmıştır. Günümüzde ise ebat, biçim, renk gibi özelliklerle kullanım ihtiyacına göre pek çok farklı model ile kullanıma sunulmaktadır.

Yükleniyor...